Książka tygodnia - Pestki

Witam wszystkich serdecznie.

Nie wiem czy już wspominałam o tym, ale jestem molem książkowym, dlatego też ostatnio wpadłam na pomysł utworzenia na blogu cyklu "Książka tygodnia" i z dniem dzisiejszym wprowadzam pomysł w życie. 

Jako pierwszą polecę książkę "Pestki" autorstwa Anny Ciarkowskiej. Autorka przedstawia nam swego rodzaju pamiętnik, bądź też wewnętrzny dialog młodej kobiety, która od dziecka karmiona słowami matki, ciotek, babci, koleżanek i innych ludzi stopniowo gubi sens życia. 

Słowa mają potężną moc, której często nie uświadamiamy sobie, a tymczasem niewinnie rzucona uwaga może zadać śmiertelną ranę drugiemu człowiekowi. Każdy z nas ma zupełnie inną wrażliwość, są ludzie, po których czyjeś słowa spływają jak woda z prysznica, a są i tacy, których jest bardzo łatwo nimi utopić.Czytając tę książkę uświadomiłam sobie, że sama pozwalałam niejednokrotnie, by czyjś potok słów porwał mnie i utopił moją pewność siebie, Przyszła też i refleksja nad tym ile osób moje słowa dotknęły lub zraniły.

Autorka opisuje historię dziewczyny począwszy od wczesnego dzieciństwa. Śledząc jej losy zauważamy jak stopniowo pod wpływem uwag i opinii bliskich jej osób, dziewczyna traci orientację, gubi swoją tożsamość ulega wewnętrznemu rozdarciu, które w konsekwencji doprowadza ją na skraj depresji. 

Autorka porównuje słowa do pestek, które przypadkowo połknięte, w wyobraźni dziecka, zaczynają powoli kiełkować w brzuchu, wywołując paniczny strach i obawę, że zostanie pochłonięte od środka przez drzewo. 

Książka przywołująca wiele refleksji, poruszająca problemy, z którymi boryka się w dzisiejszych czasach wiele osób. To nie jest lekka lektura, a ja takie właśnie lubię.  

Zachwycił mnie również styl pisania Pani Anny Ciarkowskiej, pełen trafnych metafor, niemal poetycki.

Czy komuś ta książka trafiła w ręce? Jak wasze wrażenia po lekturze?

Napiszcie proszę, co myślicie o tym cyklu na blogu, hot or not?

 Miłego Wtorku kochane Mole książkowe,

xoxo Jagodzianka

1 view0 comments

Recent Posts

See All